AZ ÖNISMERET A STRESSZCSÖKKENTÉS EGYIK PILLÉRE

2024.03.30

Egy fiatal szakemberrel dolgoztam nemrég, aki mindig úgy érezte, hogy a munkahelyén feszült és stresszes. Ügyfelemet nevezzünk most "Alexnek".

Fiatal apaként mindig mindenkinek meg akart felelni: a feleségének, a kisgyermekeinek és a munkatársainak is. Mindig a tökéletességre törekedett, azonban egy idő után úgy érezte, hogy mindez már túl sok. Ahogy növekedett a stressz szintje, Alex testi tüneteket is tapasztalt. Keveset aludt, gyakran érezte magát fáradtnak és kimerültnek, gyakori fejfájások és emésztési problémák jelentkeztek nála. Ezek a testi tünetek csak tovább fokozták a stresszt és a szorongást, Alex egyre inkább válságba került.

Közös munkánk során az életére rátekintve, az önismeret fejlesztésével Alex kilábalt ebből az állapotból! Rájött, hogy ez az időszak valójában lehetőséget jelentett számára.

Megtanulta, hogy hogyan lehet krízisből új egyensúlyt teremteni az életben.

De mi történt a coaching folyamat során?

Alex megtapasztalta, hogy az önismeret rendkívül fontos az emberi fejlődés és a boldog élet szempontjából.

Kulcsfontosságú a különböző életszakaszainkban jelentkező életválságaink megoldásához is.

Akkor, amikor életünkben minőségi váltás következik be, lehet ez jó, vagy rossz, azt traumaként éljük meg. (karrierváltás, családalapítás, szakítás, gyász, elbocsátás stb...)

Attól érezzük válságosnak a helyzetünket, amikor az életünkben azt tapasztaljuk, hogy egy jelen helyzetet nem tudjuk azokkal az eszközökkel megoldani, amelyeket ismerünk, amik korábbi helyzetekben működtek, de most nem működnek.

Ezeket a krízis helyzeteket nem úszhatjuk meg, ha túléljük jó, ha benne maradunk, az a közérzetünk folyamatos romlásához vezet.

Külső segítséggel, önnön életünkre rátekintve az életünkre, az önismeretünk fejlesztésével kilábalhatunk ebből az állapotból. Ekkor, valami nagyon fontosat tanulunk meg az életről és magunkról: újra egyensúlyt teremteni.

Ehhez, az önismeretünk fejlesztésén keresztül juthatunk el.

Ahogyan tanuljuk "magunkat" egy-egy válságból, kibillenésből hamarabb tudunk visszatérni a harmonikus állapotunkba. Ez egy életminőség javító folyamat.

Mi is az az önismeret?

Az önismeret azt jelenti, hogy mélyen megértjük saját érzéseinket, gondolatainkat, motivációinkat és viselkedésünket. Csak akkor tudunk változtatni vagy fejlődni, ha tudjuk, kik vagyunk valójában.

Az önismeret része a tudatosság. Ez azt jelenti, hogy figyelünk magunkra, észleljük a pillanatot, és tudatosan válaszolunk a környezetünkből érkező ingerekre.

Miért fontos az önismeret?

Az önismeret segít jobban megérteni, mi tesz boldoggá, mi motivál minket, és miért érzünk úgy, ahogy. Ezt követően az érzéseink intenzitását és a stressz- szintünket is befolyásolhatjuk. Ez is hozzájárul az életminőség javításához.

Abban is segít, hogy jobban megértsünk másokat is. Ha ismerjük saját érzéseinket és reakcióinkat, könnyebben tudunk megértést mutatni mások iránt.

Hozzásegít, hogy tudatosabban döntsünk. Ha ismerjük saját értékeinket és céljainkat, könnyebb eldönteni, mit válasszunk, melyik úton induljunk el.

Hogyan fejleszthetjük az önismeretünket?

Önvizsgálattal, az önreflexiónk fejlesztésével: időnként álljunk meg, és gondoljuk át, mi történt velünk, miért éreztünk úgy, ahogy. Kérdezzük meg magunktól, miért reagáltunk bizonyos helyzetekben így.

Hasznos, ha elcsendesülünk, lelassulunk. A meditáció és a csendes pillanatok segítenek összpontosítani és megfigyelni saját gondolatainkat.

Hatékony, ha képzett szakemberhez fordulunk. Olvassunk olyan könyveket, amelyek az önismeretről szólnak, vagy keressünk fel szakembert, aki segíthet nekünk felfedezni saját magunkat.

Nem elég inspirálódni a könyvekből, előadásokból, mivel az önismereti út során a lényeg, hogy megváltozzon a hozzáállásunk, nézőpontunk a korábbiakhoz képest. Ez gyakorlás során következik be, sokszor kényelmetlen érzések kíséretében. A tovább haladásban, a tudatos és időhatékony fejlődésben segít a mentális edző (coach).

Mutatok két eszközt, ha már most elkezdenéd:

  • Önismereti kérdés: Miért érzem magam így? Mi váltja ki a stresszt?
  • Gyakorlat: Tudatosan csökkenti az elvárásait, és megtanulja kezelni a stresszt.

Ha érdekel, hogyan tudok segíteni az önismereted fejlesztésében és az életminőséged javításában, ne habozz lépj kapcsolatba velem!

Ingyenes konzultációt szeretnék

Kérjük, add meg adataid és a lehető leghamarabb felvesszük veled a kapcsolatot.